Hajaja Kukuku polka

71 €
Size:
The selected size of this model of sneakers can no longer be ordered. We believe that you will find another nice sneakers in our shop.

We do not have this size in stock, but we can produce it for you within 17 working days.

  

Veľkosť chodidla: 267 mm. Ak vám tenisky nebudú sedieť, radi vám ich vymeníme. Pre správny výber veľkosti pozri veľkostnú tabuľku.

Make decisions easier: Add to shortlist

Description

Sneakers from the Slovak designer Tomáš Kompaník, from the AHA collection, inspired by folk patterns. One of the most popular sneakers from this collection.

Features

Our sneakers are made of cotton. The inner insole, softened heel and tongue sections make sneakers comfortable. Anatomical insoles make it possible to wear sneakers all day long. The durable material of the outsole eliminates the effect of the heeled heel. Used stitching ensures a firm connection of the sole with the sneaker itself. Thanks to the new design of the outsole, the sneakers are really light – 540 g (size 38). More information about sneakers can be found here.

Dizajnér

Keď sme pred rokmi prišli s myšlienkou vytvoriť kolekciu tenisiek inšpirovanú ľudovými vzormi a hľadali dizajnéra, ktorý by sa toho inovatívne zhostil, dostali sme na Tomáša odporúčanie hneď z niekoľkých strán. Boli sme očarení jeho nápadmi. Táto kolecia bol okamžitý úspech. O kvalite dizajnu tenisiek svedčí aj to, že sú v ponuke už niekoľko rokov a stále si nachádzajú svojich zákazníkov a fanúšikov. Viac o Tomášovi sa môžete dozvedieť v jeho dizajnérskom profile.

You shop comfortably with us:
  • Delivery within 17 working days
  • Easy replacement
  • Returns within 30 days
  • Free shipping in Slovakia and Czech Republic

Similar products