Potmehúd

74 €
Size:
The selected size of this model of sneakers can no longer be ordered. We believe that you will find another nice sneakers in our shop.

We do not have this size in stock, but we can produce it for you within 17 working days.

  

Veľkosť chodidla: 267 mm. Ak vám tenisky nebudú sedieť, radi vám ich vymeníme. Pre správny výber veľkosti pozri veľkostnú tabuľku.

Make decisions easier: Add to shortlist

Description

Sneakers inspired by folk patterns in an unusual combination of modern colors and traditional ornament. From the collection of designer Tomáš Kompaník, winner of the European Design Awards for his work on folk embroidery.

Features

Our sneakers are made of cotton. The inner insole, softened heel and tongue sections make sneakers comfortable. Anatomical insoles make it possible to wear sneakers all day long. The durable material of the outsole eliminates the effect of the heeled heel. Used stitching ensures a firm connection of the sole with the sneaker itself. Thanks to the new design of the outsole, the sneakers are really light – 540 g (size 38). More information about sneakers can be found here.

Dizajnér

Tomáš Kompaník je zakladateľom značky Ahaslovakia, freelance grafický dizajnér a jeden z tých, ktorí stáli pri zrode folklórnej renesancie na Slovensku. Keď sme pred rokmi prišli s myšlienkou vytvoriť kolekciu tenisiek inšpirovanú ľudovými vzormi a hľadali dizajnéra, ktorý by sa toho inovatívne zhostil, boli sme očarení jeho nápadmi. Táto kolecia bol okamžitý úspech. O kvalite dizajnu tenisiek svedčí aj to, že sú v ponuke už niekoľko rokov a stále si nachádzajú svojich zákazníkov a fanúšikov. Viac o Tomášovi sa môžete dozvedieť v jeho dizajnérskom profile.

You shop comfortably with us:
  • Delivery after 15.01.2023
  • Easy replacement
  • Returns within 30 days
  • Free shipping in Slovakia and Czech Republic

Similar products

Why Tikoki?
Why
Tikoki?

Why Tikoki?

Our customers appreciate the unconventional design of our sneakers. But there are more reasons to wear them.
Would you like to know them?

Some good reasons

We appreciate your interest in the matter.

Why Tikoki?

Our customers appreciate the unconventional design of our sneakers. But there are more reasons to wear them.
Would you like to know them?

Some good reasons

We appreciate your interest in the matter.